Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość. Początkowo powoduje jedynie lekki dyskomfort, przez co bagatelizujemy problem. Prowadzi to niestety do dużego bólu, często uniemożliwiającego chodzenie, a nawet do powstawania zakażeń ropnych.
Najczęściej wrastają paznokcie u stóp, zwykle u dużego palca - paznokieć palucha jest najtwardszy ze wszystkich i najmocniej wbija się w naskórek. Jeżeli w porę zaczniemy zapobiegać dalszemu wrastaniu paznokcia, możemy uniknąć często bolesnej chirurgicznej korekcji. Warto więc wiedzieć jak to robić.
Przyczyny wrastania paznokci:
1) Nieprawidłowe obcinanie paznokci - czyli zbyt krótko, zbyt wycięte boki, co sprzyja narastaniu skóry na paznokieć.
Jeśli chodzi o nieprawidłowe obcinanie najłatwiej nam będzie zrozumieć dlaczego obcinanie "na okrągło" jest najczęściej wymienianą przyczyną wrastania, kiedy zapamiętamy zasadę, iż płytka paznokcia rośnie w kierunku prostopadłym do kierunku jej obcinania. Jeśli obetniemy ją prosto - wyrośnie do przodu.
2) Źle dobrane obuwie - zbyt ciasne lub zbyt małe buty.
3) Czynniki genetyczne - u wielu osób skłonność do wrastania paznokci jest dziedziczna. Czasami przyczyną może być uraz, np uderzenie się w palec bądź upuszczenie na niego ciężkiego przedmiotu, a nawet uprawianie aktywności fizycznej, która powoduje powtarzalne obciążenie paznokci.
Jeśli wrastanie jest na etapie początkowym nie występuje silny ból, zaczerwienienie ani zakażenie możemy spróbować leczyć dolegliwość domowymi sposobami - moczyć stopy w ciepłej wodzie, stosować maści i kremy z antybiotykiem. Możemy udać się również do dobrego salonu manicure, gdzie dobrze wyszkolony personel nam pomoże. Jeśli zmiany są poważniejsze występuje silny ból, opuchnięcie wału paznokciowego lub nawet zakażenie ropne - wtedy należy udać się do podologa lub lekarza. Specjalista oceni stan palucha, zleci badania mykologiczne mające na celu rozpoznanie rodzaju bakterii występujących w zakażeniu, przepisze też antybiotyk. Następny krok to wycięcie chirurgiczne brzegu paznokcia wraz z jego łożyskiem. Dzięki temu paznokieć nie odrasta już w sposób nieprawidłowy. Czasem pomaga też mniej inwazyjna metoda - założenie klamry, dzięki czemu zmieniamy tor wzrostu paznokcia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz