środa, 11 stycznia 2017

Co wygląd paznokci mówi o naszym zdrowiu?

Piękne dłonie to nie tylko perfekcyjny manicure, ale też zdrowa płytka paznokcia - jej wygląd jest często odzwierciedleniem kondycji naszego organizmu, dlatego warto od czasu do czasu przyjrzeć się, jak wygląda pod warstwą hybrydy, żelu czy akrylu. Zdrowe paznokcie są gładkie z lekko różowym zabarwieniem (zawdzięczają to siateczce naczyń krwionośnych znajdujących się tuż pod płytką). Zmiany ich kształtu, koloru lub struktury mogą być skutkiem niewłaściwej pielęgnacji, złego odżywiania się lub choroby. Kiedy więc zauważymy, że nasze paznokcie zaczęły inaczej wyglądać, warto zgłosić się do dobrej manikiurzystki, która oceni, czy te zmiany to problem wyłącznie kosmetyczny, czy należy udać się do lekarza.
Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek jak rozpoznać, które ze zmian świadczą o problemach ze zdrowiem:

1. Czarne "drzazgi" pod paznokciem - jeśli przesuwają się do brzegu paznokcia w miarę jego wzrostu nie są groźne, to zazwyczaj drobne wylewy krwi po urazie paznokcia. Jeśli jednak plamy nie przesuwają się, mogą być sygnałem zapalenia wsierdzia, innej choroby serca lub zaburzeń związanym z układem krwionośnym.






2. Niebieskie łożysko paznokcia - wskazuje na zaburzenia pracy płuc, takie jak astma lub rozedma, a także niewydolność układu krążenia.


3. Wypukłe, zegarkowate paznokcie - mogą świadczyć o chorobie serca, wątroby lub układu oddechowego.








4. Paznokcie łyżeczkowate - wklęsłe z wywiniętymi brzegami. Występują w przebiegu anemii z niedoborem żelaza. Poza tym zmiany mogą być efektem urazu lub kontaktu z rozpuszczalnikiem benzynowym.







5. Paznokcie szponowate - określamy tak paznokcie, których płytka ciemnieje, jest znacznie wydłużona, zgrubiona i zagięta, przez co przypomina szpon. Jest wynikiem wielokrotnych urazów mechanicznych bądź podeszłym wiekiem.


6. Poprzeczne bruzdowania (linie Beau) - zagłębienia pojawiają się kilka tygodni po przebytych ostrych chorobach infekcyjnych z wysoką gorączką. Mogą występować pojedynczo lub licznie.








7.  Oddzielenie się płytki od łożyska - czyli onycholiza. Towarzyszy chorobom tarczycy (przede wszystkim nadczynności) oraz miejscowym stanom zapalnym. Często jest wynikiem urazów mechanicznych, czasem infekcji wirusowych lub grzybiczych. Towarzyszy także łuszczycy, pelagrze, liszajowi płaskiemu i porfirii.






8. Paznokcie Lindsaya, czyli zmiany "pół na pół", gdy połowa paznokcia jest biała, a druga połowa czerwono - brązowa lub różowa. Mogą świadczyć o przebytej chorobie nerek.


9. Zielonkawe paznokcie - jeśli nie są efektem zarażenia grzybicą mogą świadczyć o wewnątrzustrojowej infekcji bakteryjnej.


10.  Paznokcie z punktowymi czerwono - brązowymi plamkami, z postrzępionymi i rozdwajającymi się końcami wskazują na łuszczycę, niedobory witaminy C, kwasu foliowego i białka.


11. Białe paznokcie wskazują na choroby nerek lub anemię.


Pamiętajcie, że powyższe informacje to tylko wskazówki mogące pomóc we wczesnym rozpoznaniu problemów. Żadnej z powyższych zmian nie należy bagatelizować, ani tym bardziej leczyć samodzielnie, sposobami zaczerpniętymi z internetu!

________________________
EKERT BEAUTY & SPA
ul. Rudnickiego 3a lok 5h
01-858 Warszawa
663631111, (22) 6632750

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz