piątek, 28 kwietnia 2017


DEZYNFEKCJA,STERYLIZACJA, HIGIENA....



Praca w gabinecie kosmetycznym wymaga dużej wiedzy oraz odpowiedzialności zarówno za siebie jak i klientów. Wiąże się z tym szereg procedur dotyczących dezynfekcji i sterylizacji w takim miejscu jakim jest salon kosmetyczny. Zacznijmy od tego czym tak naprawdę różni się dezynfekcja od sterylizacji.

Dezynfekcja, jest to postępowanie mające na celu zmniejszenie liczby drobnoustrojów. Niszczenie form wegetatywnych mikroorganizmów, ale nie zawsze form przetrwalnikowych.
Natomiast sterylizacja to proces polegający na zniszczeniu wszystkich form mikroorganizmów.

Są różne formy sterylizacji:

*fizyczne:
-promieniowanie UV (promieniowanie UVC-promieniowanie destrukcyjne):
-para wodna pod zmniejszonym ciśnieniem:
autoklaw- najbardziej pewna metoda sterylizacji
-wysoka temperatura:
sterylizator kulkowy (240C)
*chemiczne:
-dezynfekcja:
płyny: do rąk , sprzętu
-wanna do dezynfekcji
-sterylizacja wysokiego poziomu - gdy sterylizacja nie jest możliwa.


Obecnie za najbardziej odpowiednią dla potrzeb gabinetów kosmetycznych, uważa się sterylizację z zastosowaniem tlenku etylenu lub gorącego, wilgotnego powietrza, czyli warunki, jakie zapewnia autoklaw. W przypadku braku odpowiedniego sprzętu narzędzia mogą być sterylizowane poza gabinetem.


Potrzeba higieny jest niezbędnym elementem w prawidłowej pracy kosmetyczki. Tylko konsekwentne przestrzeganie programu higieny gwarantuje bezpieczeństwo podczas wykonywanych zabiegów oraz eliminuje ryzyko zakażeniem zarówno klientki poddanej usłudze i jak i kosmetyczki wykonującej zabieg.
Czystość i higiena w salonie jest najważniejsza, dlatego jest ona rygorystycznie przestrzegana, by klientki mogły czuć się bezpiecznie! Zadaniem kosmetyczki jest pomagać, a nie szkodzić dlatego tak ważne jest by m. in przeprowadzać dezynfekcje przedmiotów, sterylizację narzędzi, czy pamiętanie o czystości dłoni i odzieży ochronnej. Lokal w którym znajduję się salon również musiał przejść szereg kontrol sanitarnych by zadbać o nasze wspólne zdrowie!


Korzystanie z salonów kosmetycznych i traktowanie jako formy relaksu i odpoczynku od stresów dnia codziennego staje się coraz bardziej popularne. Zwróćmy uwagę na to czy salon, który wybraliśmy przeprowadza dezynfekcję narzędzi i korzysta z autoklawu. Zadbajmy mądrze o swój wygląd i czujmy się bezpiecznie w rękach naszych stylistek.


czwartek, 13 kwietnia 2017

Jestem świadom!

Całkiem niedawno salon Ekert Beauty & Spa miał zaszczyt gościć ambasadorkę akcji "HCV Jestem Świadom", Hannę Iluszczenko, która mianowała nasz salon miejscem, w którym bezpiecznie możecie poddać się zabiegom upiększającym. Jest to dla nas bardzo duże wyróżnienie, gdyż utwierdza nas w przekonaniu, że odpowiednio dbamy o Wasze zdrowie. A to jest dla nas priorytet! Czy zastanawialiście się kiedyś jak bardzo jesteście narażeni na różnego rodzaju zakażenia wirusowe i bakteryjne? Nie mówimy tu o grypie, która i owszem, jest groźna, ale o chorobach ukrytych, przebiegających często bezobjawowo i powodujących poważne problemy zdrowotne... Jedną z nich jest WZW C wywołana przez wirus HCV. Powiemy Wam dziś jak ustrzec się przed zakażeniem.

Co to jest to HCV? Jest to wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C. Jest nim zarażonych ok 200 tys. osób w Polsce, jednak tylko co 10 o tym wie. Zarazić można się poprzez kontakt z krwią nosiciela - w każdej sytuacji, w której dochodzi do przerwania ciągłości tkanek, np.:
- w placówkach medycznych, podczas zastrzyków,  zabiegów chirurgicznych, stomatologicznych czy w trakcie procedury pobierania krwi;
- w salonach kosmetycznych w trakcie zabiegów z użyciem narzędzi niesterylnych, zanieczyszczonych krwią;
- podczas używania cudzych przyborów kosmetycznych, tj. maszynek, nożyczek, cążek;
- przy kontakcie z krwią podczas wypadków, bójek.
Szczególnie narażone są osoby przyjmujące narkotyki dożylnie, zwłaszcza dzielące się sprzętem do wstrzyknięć. Jest to możliwe również poprzez kontakty seksualne, jednak ryzyko jest znikome - wzrasta w przypadku, kiedy błony śluzowe są uszkodzone. NIE DA SIĘ ZARAZIĆ PRZEZ DOTYK!! Unikanie osób zarażonych nie jest więc konieczne.

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w salonach kosmetycznych? Pytać i obserwować! Szczególnie bacznie zwróćcie uwagę na to, czy aby napewno rękawiczki używane przez osobę wykonującą zabieg są jednorazowego użytku. To samo dotyczy podkładów do manicure i pedicure, klapków. Kolejną, nie mniej ważną kwestią jest odkażanie skóry - kosmetyczka ma obowiązek nałożyć na dłonie zarówno swoje jak i Wasze substancję niszczącą drobnoustroje!

Nie lekceważcie niebezpieczeństwa, na które jesteście narażeni w salonach kosmetycznych. Czasem jedno nierozważne zbagatelizowanie problemu potrafi położyć się cieniem na całym przyszłym życiu...

Po więcej informacji na temat HCV zapraszamy na stronę kampanii: HCV Jestem świadom!

czwartek, 6 kwietnia 2017

Piękne włosy przez cały rok!

1) Czy możliwe jest w trakcie jednej wizyty przejście z ciemnego brązu do blondu? Niektóre salony oferują tę usługę, boję się jednak z niej skorzystać, bo to pewnie bardzo niszczy włosy...
Dokładnie tak - taki zabieg może uszkodzić nasze włosy nawet nieodwracalnie, jest jednak możliwy. Po takiej usłudze należy się spodziewać, że będzie kosztowna oraz długa, gdyż w trakcie jednej sesji musimy poddać włosy dekoloryzacji oraz zafarbować je na nowo. Zdecydowanie odradzamy samodzielne wykonywanie takich zabiegów w domu, warto też dopłacić do usługi z preparatem Olaplex, dzięki któremu zniszczenia będą mniejsze.

2) Marzą mi się pastelowe włosy - różowe, fioletowe lub niebieskie, słyszałam jednak, że takie kolory szybko się wypłukują oraz że odpowiedni efekt uzyskamy wyłącznie na rozjaśnionych kosmykach, czy to prawda?
Tak, pastelowe odcienie będą widoczne wyłącznie na jasnym blondzie. Właścicielki ciemnych włosów mogą zacząć się smucić lub po prostu przerzucić na ciemniejsze, bardziej wyraziste kolory :) Świetnym pomysłem na odżywienie pasm po rozjaśnianiu i nadanie im ciekawego koloru jest stosowanie odżywek koloryzujących. Intensywność koloru możemy stopniować, a efekt utrzyma się do 10 myć.

3) Jak używać szamponów peelingujących? 
Szampony peelingujące to nic innego jak preparaty służące do dokładnego oczyszczania skóry głowy. Mają za zadanie zlikwidować nagromadzone zanieczyszczenia, nie należy ich jednak stosować częściej niż raz w tygodniu. Preparaty z drobinkami nakładamy na skórę głowy i wcieramy - nie za mocno!